10 grudnia 2016

Turcja

Od kiedy jesteśmy?

Obecność kapucynów w Turcji sięga 1578 roku, kiedy to wyruszyła w te rejony ekspedycja misyjna składająca się z czterech misjonarzy. Wśród nich był św. Józef z Leo-nessy. Skierowali się w stronę Konstantynopola i stamtąd ruszyli do innych miejsc ziemi tureckiej. Kapucyni nawiązują relacje ekumeniczne oraz dialog między religijny. Bracia z Polski na stałe w Turcji są od 2007 roku.

Jaki jest cel naszego pobytu?

Głównym zadaniem  jest posługa chrześcijanom i towarzyszenie im w ich środowiskach, pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów. To osoby, które często znajdują się na marginesie społeczeństwa oraz są pomijane w ustroju państwowym, a nawet prześladowane fizycznie ze względu na ich wiarę. Bracia starają się poprzez swoją obecność utrzymać miejsca, które stanowią korzenie i dziedzictwo chrześcijaństwa. Ich obecność jest wielkim świadectwem ewangelicznym w tej części Azji Mniejszej. 

Rodzaje prowadzonego duszpasterstwa?

Bracia zajmują się duszpasterstwem parafialnym oraz posługują w sanktuarium maryjnym Domu Maryi w Efezie. Organizują i zabezpieczają infrastrukturę dla grup pielgrzymkowych. Placówka w Mersin jest jedną z lepiej rozwiniętych duszpastersko. Co niedziela odprawiane są trzy msze święte. Wierni dowożeni są na Eucharystię.

Trudności

Brak osobowości prawnej Kościoła Katolickiego w strukturze państwowej powodującej utrudnienia natury prawnej. Wiąże się to z niemożnością kształcenia chrześcijańskiego i prowadzenia formacji zakonnej na terenie Turcji. Ma miejsce również spadek liczby chrześcijan oraz laicyzacja lokalnych chrześcijan. 

Miejsca, gdzie są i posługują bracia w przeszłości były dużymi wspólnotami chrześcijan. Teraz, kiedy islam zalał niemal całą Azję, stanowią niewielką kroplę w morzu. Tym bardziej potrzebna jest większa ilość misjonarzy niosących Dobrą Nowinę.

Plany – wyzwania, zagrożenia

Pomoc chrześcijanom w odkryciu Turcji jako Ziemi Świętej początków Kościoła. Promowanie spotkań młodzieży zagranicznej z miejscowymi mieszkańcami w celu dowartościowania tożsamości chrześcijańskiej. 

Potrzeby

Dostrzeżenie tureckich wspólnot chrześcijańskich jako dobro wspólne Kościoła. Nawiązanie szerszych kontaktów z chrześcijańskimi ośrodkami edukacyjnymi. Potrzeba jest również chętnych do życia w charyzmacie Braci Mniejszych Kapucynów  w tureckiej mniejszości chrześcijańskiej. 

Placówki i Bracia 

Obecnie w Turcji pracuje trzech polskich braci kapucynów:

Paweł Szymala Omfc

br. Paweł Szymala, Istambuł, przełożony wspólnoty, wikariusz biskupi, duszpasterz Polonii

Jacek Nowacki Ofmc

br. Jacek Nowacki, Meryemana, przełożony wspólnoty, duszpasterz Polonii,

Maciej Sokołowski Ofmc

br. Maciej Sokołowski, Meryemana, Kustosz Sanktuarium.

Posługują oni w miejscach obecności pierwszych chrześcijan i rozwoju Kościoła. W sumie w kustodii tureckiej pracuje 14 misjonarzy kapucyńskich, wśród nich również Włosi, Turkowie i jeden brat z Indii. Rozlokowani są w 5 miastach: Istanbul, Smyrna, Efez, Mersin, Antiochia.