KUPUJĄC U NAS, WSPIERACIE MISJE W RÓŻNYCH KRAJACH

16 lutego, 2019

Gabon: Zastrzyk nadziei

„Nie przyjechałem, żeby tylko ocenić aktualną sytuację Delegatury i zachęcać do życia braterskiego. Przyjechałem, żeby zaproponować konkretne rozwiązania dla wzmocnienia kapucyńskiej obecności w Gabonie” – powiedział pochodzący z Kamerunu Radny generalny, br. Kilian Ngitir, który w dniach 10-13 lutego przeprowadził wizytację naszych braci misjonarzy. Owocem spotkania jest obietnica przyjazdu jednego brata z Kamerunu do pracy w Gabonie pod koniec kwietnia. I na tym nie koniec. Jest nadzieja na zapoczątkowanie szerszej współpracy w regionie, która zaowocuje przyjazdem kilku braci, by wzmocnić życie braterskie we wspólnotach w Gabonie.

Było to krótkie, ale bardzo dobre spotkanie, zwłaszcza, że ostatnia wizytacja miała miejsce w 2011 roku. Br. Kilian, rodem z Kamerunu, odwiedził trzy z czterech domów i rozmawiał z większością braci. Jednego dnia wszyscy bracia z Delegatury spotkali się w Ntoum, począwszy od pioniera misji, brata Jarka aż do nowo przybyłego brata Walerego. W czasie Mszy świętej bracia modlili się dziękując za dar braterstwa, prosząc o błogosławieństwo Boże na dalszy rozwój. W modlitwie pamiętali o zmarłych braciach, Pawle i Piotrze.

Brat radny obserwując pracę polskich misjonarzy w Afryce nie szczędził pochlebnych opinii na ich temat, być może nieco przesadzonych. Zachęcał braci w Gabonie do postawienia w centrum uwagi życia braterskiego. To z niego ma wypływać nasza siła i gorliwość w pracy duszpasterskiej. Jak sam mówił, w niektórych innych miejscach zachęca braci do pracy, a braciom z Delegatury przypominał o konieczności odpowiedniego odpoczynku.

Misja w Gabonie nie należy do najłatwiejszych. Wymaga ciągłego wsparcia zarówno przez modlitwę jak i pomoc braterską. O potrzebach naszej Delegatury br. Kilian, jeszcze przed podróżą, rozmawiał z ministrem generalnym i Kustoszem z Kamerunu by rozbudzić ewentualną współpracę personalną także w ramach regionu. Doświadczając działania Opatrzności Bożej w dziele zaszczepienia Zakonu na tej ziemi, bracia patrzą z nadzieją w przyszłość.

br. Piotr Wrotniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cart linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram