5 lutego 2017

Belgia

Od kiedy jesteśmy?

Bracia Mniejsi Kapucyni Prowincji Warszawskiej w Belgii są obecni od września 2010 roku. Zostali zaproszeni przez Prowincję Flamandzką ze względu na brak powołań na tym terenie. 

Jaki jest cel naszego pobytu?

Przede wszystkim praca duszpasterska z wieloma narodowościami, wśród których jest około 15 tysięcy Polaków. Obecnie bracia angażują się w pracę z Belgami i Polakami. 

Rodzaje prowadzonego duszpasterstwa?

Duszpasterstwo w języku niderlandzkim: sprawowanie Eucharystii, głoszenie homilii, adoracja Najświętszego Sakramentu w każdy piątek, pozaszkolna katecheza dzieci czy prowadzenie scholi. Z kolei praca duszpasterska z Polakami to sprawowanie Mszy świętych, prowadzenie oazy młodzieżowej, Kościoła domowego, opieka nad scholą, ministrantami, prowadzenie katechezy w szkole, kursów przedmałżeńskich, spotkań AA. 

Trudności

Wynikają z dużej różnicy wieku i kultury – brak satysfakcjonującej więzi i relacji braterskich. Według badań tylko 3 proc. społeczeństwa belgijskiego chodzi do kościoła. Głównie są to osoby starsze. Trudnością jest znalezienie wspólnego języka z tą grupą osób. Należy też przecierać nowe szlaki, przez które będzie można duszpastersko dotrzeć do młodzieży. 

Plany – wyzwania, zagrożenia

W planach jest utworzenie międzynarodowej wspólnoty ze względu na wielokulturowy i multi językowy charakter miasta, w którym obecni są bracia kapucyni.

Potrzeby

Przede wszystkim dotyczą wsparcia personalnego braci z Polski. 

Placówki i Bracia 

W Belgii obecnie jest dwóch braci kapucynów. Posługują oni w Antwerpii, mieście położonym w północnej części kraju.

misj_chwedor

br. Rafał Chwedoruk Pochodzi ze Świdnika

misj_derdziukm

br. Marcin Derdziuk Pochodzi z Zamościa