Od kiedy jesteśmy?
Bracia Mniejsi Kapucyni Prowincji Warszawskiej w Belgii są obecni od września 2010 roku. Zostali zaproszeni przez Prowincję Flamandzką ze względu na brak powołań na tym terenie.
Jaki jest cel naszego pobytu?
Przede wszystkim praca duszpasterska z wieloma narodowościami, wśród których jest około 15 tysięcy Polaków. Obecnie bracia angażują się w pracę z Belgami i Polakami.
Rodzaje prowadzonego duszpasterstwa?
Duszpasterstwo w języku niderlandzkim: sprawowanie Eucharystii, głoszenie homilii, adoracja Najświętszego Sakramentu w każdy piątek, pozaszkolna katecheza dzieci czy prowadzenie scholi. Z kolei praca duszpasterska z Polakami to sprawowanie Mszy świętych, prowadzenie oazy młodzieżowej, Kościoła domowego, opieka nad scholą, ministrantami, prowadzenie katechezy w szkole, kursów przedmałżeńskich, spotkań AA.
Trudności
Wynikają z dużej różnicy wieku i kultury – brak satysfakcjonującej więzi i relacji braterskich. Według badań tylko 3 proc. społeczeństwa belgijskiego chodzi do kościoła. Głównie są to osoby starsze. Trudnością jest znalezienie wspólnego języka z tą grupą osób. Należy też przecierać nowe szlaki, przez które będzie można duszpastersko dotrzeć do młodzieży.
Plany – wyzwania, zagrożenia
W planach jest utworzenie międzynarodowej wspólnoty ze względu na wielokulturowy i multi językowy charakter miasta, w którym obecni są bracia kapucyni.
Potrzeby
Przede wszystkim dotyczą wsparcia personalnego braci z Polski.
Placówki i Bracia
W Belgii obecnie jest dwóch braci kapucynów. Posługują oni w Antwerpii, mieście położonym w północnej części kraju.
br. Rafał Chwedoruk Pochodzi ze Świdnika
br. Marcin Derdziuk Pochodzi z Zamościa