Od kiedy jesteśmy?
Bracia Kapucyni z Prowincji Warszawskiej są obecni w Gabonie od sierpnia 2000 roku. Po swoim przyjeździe otrzymali oni od Arcybiskupa Libreville pod opiekę pierwszą parafię – Essassa.
Jaki jest cel naszego pobytu?
Implantacja zakonu, ewangelizacja ludności, dalszy rozwój duszpasterstwa parafialnego.
Rodzaje prowadzonego duszpasterstwa
W Essassa jest szkoła katolicka zarządzana przez państwo, przedszkole parafialne; rozwinięte jest duszpasterstwo parafialne, wybudowano dom parafialny, jest również przychodnia parafialna.
Melen jest miejscem kultu maryjnego, przyjeżdżają tam pielgrzymki – planowana jest budowa domu rekolekcyjnego oraz domu zakonnego.
W Ntoum w parafii jest szkoła katolicka zarządzana przez państwo, przedszkole ze żłobkiem (przyjmującym ok. 200 dzieci), przychodnia parafialna; stworzone są i prowadzone wspólnoty: Odnowa w Duchu Świętym, Legion Maryi, Neokatechumenat, grupy młodzieżowe, chóry parafialne.
W Cocobeach jest prowadzone typowe duszpasterstwo parafialne – są tam grupy: Legion Maryi, Wspólnota św. Marty (dba o czystość, wystrój kościoła parafialnego), Odnowa w Duchu Świętym, ministranci; jest także dom dla aspirantów do zakonu braci Kapucynów oraz chór.
Trudności
Dużym problemem w przekazywaniu wiary są wpływy rodzimego kultu bwiti oraz sekty podające się za katolickie wspólnoty, których obecność wprowadza duże zamieszanie i brak zaufania ludności do kapłanów, dodatkową trudnością jest stałe utrzymanie materialne i realizacja projektów (budowy, zakup samochodu, itp.) oraz trudności w komunikacji.
Plany, wyzwania, zagrożenia
W planach jest rozbudowa duszpasterstwa parafialnego oraz infrastruktury niezbędnej do pobytu i rozwoju – drogi, zabudowania – budynki szkolne, domy parafialne, przychodnie lekarskie.
Potrzeby
Szczególnie potrzebna jest modlitwa o nowe powołania do życia misyjnego i rozwinięcie wspólnoty na misji.
Ponadto potrzeba dobrych samochodów terenowych, które umożliwią dojazd do okolicznych wiosek z posługą, a także komunikację z pobliskimi miastami – stan dróg jest bardzo słaby.
Placówki i Bracia
Bracia opiekują się czterema placówkami:
-
Essassa – miasto położone 24km od stolicy; znajduje się tam duża kaplica oraz dodatkowo 5 mniejszych kaplic w pobliskich wioskach; posługuje 3 braci.
-
Od 2002 r. bracia kapucyni są w Melen – sanktuarium Matki Bożej Gabońskiej, posługuje 2 braci.
-
Również od 2002 r. Ntoum – miejska parafia, bracia posługują także w 10 pobliskich wioskach; posługuje 2 braci.
-
Od 2006r. – Cocobeach, miasteczko położone przy granicy z Gwineą Równikową, parafia obejmuje również wiele kaplic w małych wioskach – do pięciu z nich można dostać się jedynie łodzią, posługuje 2 braci oraz postulant.
Wszystkich braci w Gabonie jest 9.
Essassa:
br. Michał Saniewski Pochodzi z Olecka. Wikary domu
br. Daniel Stelmaszek Pochodzi z Białegostoku. Proboszcz; gwardian
br. Grzegorz Świderski Pochodzi z Sokołowa Podlaskiego. Wikary parafii
Melen:
br. Jarosław Antoniak Pochodzi z Nysy. Kustosz Sanktuarium
br. Valery Kunher Pochodzi z Mozyr na Białorusi. Na misjach od 2018 roku
Ntoum:
br. Sławiomir Siczek Pochodzi z Antoniówki. Gwardian, proboszcz
br. Kamil Sochacki Pochodzi z Włodawy. Na misjach od 2018 roku.
Cocobeach:
br. Dariusz Jagodziński Pochodzi z Jarocina.
br. Piotr Wrotniak Pochodzi z Lubartowa. Mgr postulatu, proboszcz, gwardian, delegat prowincjała w Gabonie.
br. Gloire Romeo Mampassi – WSD w Beninie