10 grudnia 2016

Turcja

Od kiedy jesteśmy?

Obecność kapucynów w Turcji sięga 1578 roku, kiedy to wyruszyła w te rejony ekspedycja misyjna składająca się z czterech misjonarzy. Wśród nich był św. Józef z Leo-nessy. Skierowali się w stronę Konstantynopola i stamtąd ruszyli do innych miejsc ziemi tureckiej. Kapucyni nawiązują relacje ekumeniczne oraz dialog między religijny. Bracia z Polski na stałe w Turcji są od 2007 roku.

Jaki jest cel naszego pobytu?

Głównym zadaniem  jest posługa chrześcijanom i towarzyszenie im w ich środowiskach, pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów. To osoby, które często znajdują się na marginesie społeczeństwa oraz są pomijane w ustroju państwowym, a nawet prześladowane fizycznie ze względu na ich wiarę. Bracia starają się poprzez swoją obecność utrzymać miejsca, które stanowią korzenie i dziedzictwo chrześcijaństwa. Ich obecność jest wielkim świadectwem ewangelicznym w tej części Azji Mniejszej. 

Rodzaje prowadzonego duszpasterstwa?

Bracia zajmują się duszpasterstwem parafialnym oraz posługują w sanktuarium maryjnym Domu Maryi w Efezie. Organizują i zabezpieczają infrastrukturę dla grup pielgrzymkowych. Placówka w Mersin jest jedną z lepiej rozwiniętych duszpastersko. Co niedziela odprawiane są trzy msze święte. Wierni dowożeni są na Eucharystię.

Trudności

Brak osobowości prawnej Kościoła Katolickiego w strukturze państwowej powodującej utrudnienia natury prawnej. Wiąże się to z niemożnością kształcenia chrześcijańskiego i prowadzenia formacji zakonnej na terenie Turcji. Ma miejsce również spadek liczby chrześcijan oraz laicyzacja lokalnych chrześcijan. 

Miejsca, gdzie są i posługują bracia w przeszłości były dużymi wspólnotami chrześcijan. Teraz, kiedy islam zalał niemal całą Azję, stanowią niewielką kroplę w morzu. Tym bardziej potrzebna jest większa ilość misjonarzy niosących Dobrą Nowinę.

Plany – wyzwania, zagrożenia

Pomoc chrześcijanom w odkryciu Turcji jako Ziemi Świętej początków Kościoła. Promowanie spotkań młodzieży zagranicznej z miejscowymi mieszkańcami w celu dowartościowania tożsamości chrześcijańskiej. 

Potrzeby

Dostrzeżenie tureckich wspólnot chrześcijańskich jako dobro wspólne Kościoła. Nawiązanie szerszych kontaktów z chrześcijańskimi ośrodkami edukacyjnymi. Potrzeba jest również chętnych do życia w charyzmacie Braci Mniejszych Kapucynów  w tureckiej mniejszości chrześcijańskiej. 

Placówki i Bracia 

Obecnie w Turcji pracuje dwóch polskich braci kapucynów:

Paweł Szymala Omfc

br. Paweł Szymala, Pochodzi z Kępna. Pracuję w Istambule, przełożony wspólnoty, wikariusz biskupi, duszpasterz Polonii

Jacek Nowacki Ofmc

br. Jacek Nowacki, Pochodzi z Łęczycy. Pracuję w Istambule, duszpasterz  Polonii

br. Mariusz Dunaj, Pochodzi z Lublina. Pracuje w Istambule

Posługują oni w miejscach obecności pierwszych chrześcijan i rozwoju Kościoła. W sumie w kustodii tureckiej pracuje 14 misjonarzy kapucyńskich, wśród nich również Włosi, Turkowie i jeden brat z Indii. Rozlokowani są w 5 miastach: Istanbul, Smyrna, Efez, Mersin, Antiochia.