KUPUJĄC U NAS, WSPIERACIE MISJE W RÓŻNYCH KRAJACH

3 października, 2023

Kapucyni w Gruzji

Kapucyńska obecność w Gruzji rozpoczęła się w 1663 r., kiedy to przybyli tu bracia z Włoch. Kapucyni działali w Gruzji przez ponad 170 lat, aż do 1845 roku, kiedy to zostali wydaleni z kraju przez władze rosyjskie. Powrócili do Gruzji dopiero w 2013 roku, kiedy to dwóch braci, w tym jeden z Polski, rozpoczęło odbudowę misyjnego dzieła.

Obecnie kapucyni bracia Marek Przeczewski i Jacek Siemieniak mieszkają w Achalciche, na południu Gruzji. Prowadzą tam działalność duszpasterską, edukacyjną i charytatywną.

Kościół w tym mieście został odbudowany zaledwie kilkanaście lat temu, po tym jak radzieccy komuniści zniszczyli go latach trzydziestych poprzedniego wieku. Ślady tych prześladowań są widoczne nie tylko na ścianach świątyń (na zdjęciu ściana kościoła w Arali z widocznymi śladami po kulach) - 70 lat sowieckiej okupacji, zakończonej u początku lat 90, dokonało duchowego spustoszenia w sercach wiernych, którzy przez lata pozostawali bez duszpasterzy.

Jednak Kościół Katolicki przetrwał, pojawiły się pierwsze powołania kapłańskie z Gruzji. Rozwój struktur kościelnych jest tu niestety utrudniany przez prawosławną hierarchię, jednak katolicy w Gruzji się tym nie zrażają - gromadzą się i modlą się razem, w czym wspierają ich także nasi bracia.

Módlmy się za Kościół w Gruzji - za wspólnoty katolickie i nowe powołania kapłańskie z kraju świętej Nino!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cart linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram