KUPUJĄC U NAS, WSPIERACIE MISJE W RÓŻNYCH KRAJACH

Białoruś

Nazwa: Białoruś
Stolica: Mińsk
Powierzchnia: 207595 km2
Liczba ludności: 9 413 505
Religie na Białorusi:
*58% Białoruski Kościół Prawosławny
*10% Kościół katolicki
*20% Ateiści
*2% Wspólnoty protestanckie
*0,2% Inne religie
Kościół obecny od XII wieku
Przybycie kapucynów: 1938 r.
Liczba braci, którzy tam pracują: 26 (w tym 3 z Polski)
Początki kapucyńskiej obecności na terenie dzisiejszej Białorusi to rok 1938, kiedy to pierwsi bracia sprowadzili się do miejscowości Przełom. Lata wojny, utrata przez Polskę tych ziem i sowiecki reżim sprawiły, że kapucyni utracili to miejsce, a na Białorusi pozostało dwóch braci żyjących w ukryciu. W latach 80 potajemnie wstąpiło do Zakonu jeszcze dwóch. W momencie upadku Związku Radzieckiego na Białorusi było trzech braci kapucynów, którzy mieszkali w pojedynkę i pełnili obowiązki proboszczów.
Bracia z Polski bardzo aktywnie wspierali kapucynów na Białorusi już od końca lat osiemdziesiątych. Miejscowe powołania sprawiły, że w ciągu kolejnych lat minister generalny mógł ustanowić samodzielną jednostkę administracyjną Zakonu, dziś jest to Kustodia Białorusi i pracuje w niej 3 braci z Polski.

Wesprzyj nas

Działanie Sekretariatu Misyjnego jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu naszych Dobrodziejów. Jesteśmy wdzięczni za każdą ofiarę przekazaną na Misje Kapucyńskie. Środki te pozwalają nam wspierać braci misjonarzy (przede wszystkim z Gabonu i Gruzji) oraz realizowane przez nich projekty.

985 w magazynie

cart linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram