KUPUJĄC U NAS, WSPIERACIE MISJE W RÓŻNYCH KRAJACH

Gwatemala

Nazwa: Gwatemala
Stolica: Gwatemala
Powierzchnia: 108889 km2
Liczba ludności: 17 703 190
Religie w Gwatemali:
*41,7% Katolicy
*38,8% Protestanci
*13,9% Niewyznający żadnej religii
*2,7% Inne religie
*2,9% Niezbadani

Kościół obecny od XVI wieku
Przybycie kapucynów: 1852 r.
Kapucyni w krajach Ameryki Środkowej byli obecni od 1972 roku. Pracowali w Wiceprowincji Gwatelmali - Hondurasu - Salwadoru. Tworzyli tam międzynarodową braterską wspólnotę z braćmi pochodzącymi z Hiszpanii, USA, Brazylii i wywodzącymi się z rdzennej ludności.
W miejscach, w których pracowali nasi bracia jest wiele ubogich osób. W różny sposób pomagali oni tamtejszej społeczności. Z ich inicjatywy powstało wiele szkół, warsztatów, szkoleń dla katechistów, podejmowane były także próby ekonomicznego rozwoju lokalnych społeczeństw. Powstało bardzo dużo kaplic i oratoriów w wiejskich i górskich terenach parafii.
Główne zadania podejmowane aktualnie przez kapucynów to katechizacja i ewangelizacja. Bracia prowadzą parafie, katechizują, organizują wyprawy misyjne w trudno dostępne górskie obszary. Rozpowszechniono również Trzeci Zakon św. Franciszka z Asyżu oraz położono fundamenty pod duszpasterstwo tej części Ameryki Środkowej poprzez organizowanie parafii.
Bracia doświadczają często niepewności, związanej z niestabilną sytuacją polityczną, wojnami domowymi czy spowodowanej przez siły przyrody: huragany i trzęsienia ziemi. Zdarzają się również tragiczne przypadki zabójstw. Na tym terenie daje się we znaki wymagający klimat, powszechna bieda społeczeństwa, analfabetyzm. Obecne są też wierzenia pogańskie i synkretyzm religijny.

Wesprzyj nas

Działanie Sekretariatu Misyjnego jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu naszych Dobrodziejów. Jesteśmy wdzięczni za każdą ofiarę przekazaną na Misje Kapucyńskie. Środki te pozwalają nam wspierać braci misjonarzy (przede wszystkim z Gabonu i Gruzji) oraz realizowane przez nich projekty.

987 w magazynie

cart linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram