KUPUJĄC U NAS, WSPIERACIE MISJE W RÓŻNYCH KRAJACH

Szwecja

Nazwa: Szwecja
Stolica: Sztokholm
Powierzchnia: 450295 km2
Liczba ludności: 10 481 937
Religie w Szwecji: 
*55,2% Luteranizm
*3,3% Inni protestanci
*2,3 % Islam
*1,5% Wschodni ortodoksi
*1,2% Katolicy:
*36% Niewyznający żadnej religii
Kościół obecny od IX wieku
Przybycie kapucynów: 1986 r.
Liczba braci, którzy tam pracują: 10
Na prośbę Generała Zakonu, br. Flavio Carraro, bracia z Prowincji Warszawskiej podjęli decyzję o rozpoczęciu misji w Szwecji. Pierwsza grupa kapucynów przybyła do Sztokholmu w 1986 roku i zamieszkała przy stołecznej katedrze. Pierwszą formalnie erygowaną placówką był klasztor w Lidkoping, przeniesiony później do Skovde. Dziś bracia pracują w parafiach w Hanninge (Sztokholm), Skovde, Angered i w Misji Polskiej w Goeteborgu.
Katolików w Szwecji jest około 150 tysięcy, z czego ponad połowa to imigranci z wszystkich zakątków świata. Wyznaniem państwowym jest luteranizm, jednak większość Szwedów nie wierzy w Boga, co czyni Szwecję jednym z najbardziej zateizowanych państw na świecie. Kościół państwowy przeżywa głęboki kryzys z powodu licznych liberalnych praktyk. Wielu rodzimych chrześcijan z tego powodu konwertuje na katolicyzm. Pomoc Kościołowi w Szwecji jest dla polskich kapucynów okazją do włączenia się w dzieło nowej ewangelizacji w Europie Zachodniej.
Jedną z poważnych barier, z którą musi się zmierzyć każdy z braci są różnice kulturowe. Trudnym zadaniem jest prowadzenie duszpasterstwa w obcym języku dla zróżnicowanej kulturowo grupy ludzi – parafie tworzą wierni z kilkudziesięciu krajów!

Wesprzyj nas

Działanie Sekretariatu Misyjnego jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu naszych Dobrodziejów. Jesteśmy wdzięczni za każdą ofiarę przekazaną na Misje Kapucyńskie. Środki te pozwalają nam wspierać braci misjonarzy (przede wszystkim z Gabonu i Gruzji) oraz realizowane przez nich projekty.

985 w magazynie

cart linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram