KUPUJĄC U NAS, WSPIERACIE MISJE W RÓŻNYCH KRAJACH

27 maja, 2021

Order Zasługi dla br. Pawła Szymali

Odznaczeni działacze polonijni z Turcji – br. Paweł Szymala drugi od lewej

W czasie wizyty w Turcji prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z w Polonezköy (Adampolu) z turecką Polonią. Miejscowość ta powstała w połowie XIX wieku na obrzeżach Stambułu jako osada polskich emigrantów. Do dziś jej najstarsi mieszkańcy posługują się polskim językiem, a wójtem tradycyjnie jest Polak.

Podczas spotkania prezydent odznaczył działaczy polonijnych w Turcji, w tym również naszego współbrata Pawła Szymalę. Pozostali odznaczeni to Marya Dohoda, Barbara Ohotski, Antoni Vilkosevski i o. Michał Sabatura.

Jestem wdzięczny za podtrzymywanie polskości, za kultywowanie tradycji, mowy dziadków i ojców, za bycie dumnym z tego, że jest się Polakiem. Z całego serca dziękuję Państwu, którzy poprzez swoją działalność tę polskość podtrzymujecie – mówił Andrzej Duda.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Republice Turcji br. Paweł Szymala został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Order jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim (Polonii), którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami. Order nadaje Prezydent RP, z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, wniosek przedstawia Minister Spraw Zagranicznych.

Br. Paweł Szymala pracuje w Turcji, w Stambule od 2007 r. Jest wikariuszem biskupim i duszpasterzem Polonii.

Br. Szymon Janowski OFMCap.

fot. Kancelaria Prezydenta RP/prezydent.pl; archiwum br. Pawła Szymali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cart linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram