KUPUJĄC U NAS, WSPIERACIE MISJE W RÓŻNYCH KRAJACH

11 kwietnia, 2017

Rekolekcje powołaniowe i Niedziela Palmowa w Gabonie

Rekolekcje powołaniowe i Niedziela Palmowa w Gabonie   

          Celem naszego pobytu na misjach w Gabonie jest zaszczepienie Zakonu Kapucynów na tej ziemi. Od 2000 roku, kiedy to pierwsi polscy misjonarze przybyli do tego afrykańskiego kraju na równiku, udało się z Bożą pomocą otworzyć cztery placówki, pobudować domy do zamieszkania i rozbudować strukturę duszpasterską w tych miejscach. Do zaszczepienia Zakonu potrzeba oprócz tego, a może przede wszystkim, lokalnych powołań – młodych ludzi, pragnących służyć Bogu za przykładem św. Franciszka w życiu zakonnym. W tym celu otwarta została formacja początkowa w Gabonie w 2013 roku. Powoli zgłaszają się młodzi pragnący dzielić nasz sposób życia. Ci, którzy uznali, że są zdolnymi do podjęcia naszego sposobu życia, po początkowym pobycie w naszych domach, wysyłani są na formację do innych krajów w Afryce. W tym momencie mamy dwóch Gabończyków w formacji początkowej – br. Gloire studiujący filozofię w Beninie i Emile – postulant w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Jest ponadto kilku innych aspirantów, którzy systematycznie uczęszczają na rekolekcje powołaniowe rozeznając czy kapucyńskie życie jest rzeczywiście dla nich.
W ostatnich dniach takie rekolekcje odbyły się w naszym domu w Cocobeach. Uczestniczyło w nich 9 młodych chłopców. Trzech spośród nich deklaruje chęć przyłączenia się w tym roku do naszej braterskiej wspólnoty. Dwóch z nich jest w klasie maturalnej, a zatem czekają ich najpierw egzaminy do zdania. W tym roku mają utrudnione zadanie ze względu na aktualną sytuację w Gabonie. Kraj, który pogrążony jest w kryzysie ekonomicznym i szczególnie politycznym, po sfałszowanych wyborach prezydenckich, nie jest w stanie zapewnić dobrego przygotowania do egzaminów maturalnych. Szkoła rozpoczęła się z dużym opóźnieniem i edukacja jest dodatkowo osłabiana przez przedłużające się strajki nauczycieli. Pomimo tego, jest szansa na pomyślne zakończenie roku szkolnego i zdanie matury przez naszych kandydatów. W czasie rekolekcji młodzi wysłuchali nauczań dotyczących pierwszego przykazania Dekalogu, mieli możliwość poznać lepiej postać św. Franciszka z Asyżu, a także zagłębić się w medytację Męki Pańskiej. Zakończenie przypadło na niedzielę Palmową.
Niedziela ta, nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej jest uważana w Gabonie za ważne święto. Ze względu na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, jest świętowana z dużym entuzjazmem. W kościele pojawia się wielu ludzi, nawet takich, którzy rzadko tam przychodzą. Wszyscy przynoszą gałęzie palm, których tutaj z pewnością nie brakuje. Pobłogosławiona palma jest dla wielu Gabończyków, nie mających jeszcze utwierdzonej wiary chrześcijańskiej, pewnym rodzajem talizmanu. Powieszona w domu palma ma odganiać złe duchy i przynosić pomyślność. Wynika to z głęboko zakorzenionej mentalności magicznej tych ludzi.
Przypominając o tym, że Kościół Chrystusowy jest obecny również w dalekim Gabonie i tutaj powoli zapuszcza korzenie, prosimy o modlitwę o to, by wiara w Chrystusa – jedynego Zbawiciela wszystkich ludzi rozszerzała się i przyczyniła się do rozwoju lokalnej społeczności. Prosimy również o modlitwę za młodych rozeznających powołanie, aby mieli odwagę odpowiedzieć na Boże wezwanie.

Z pozdrowieniami z dalekiego i wciąż upalnego Gabonu, życzę owocnego i głębokiego przeżywania Świąt Paschalnych.
br. Piotr Wrotniak OFMCap

[Best_Wordpress_Gallery id="14" gal_title="Rekolekcje Powołaniowe i Niedziela Palmowa w Gabonie"]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cart linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram