KUPUJĄC U NAS, WSPIERACIE MISJE W RÓŻNYCH KRAJACH

26 czerwca, 2017

To już trzy lata...

Trzy lata temu dokładnie 26.06.2014r. odszedł od nas nasz brat Paweł Truszkowski…

Dla tych, którzy nie mieli okazji Go poznać przedstawiamy krótko historię życia brata Pawła. Urodził się w Piszu 4 listopada 1976 r. Jego rodzice Stanisław i Pelagia ochrzcili go tam 25 grudnia 1976 r. w parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Ma młodszą siostrę Agnieszkę. W wieku 6 lat rozpoczął naukę w szkole podstawowej, a następnie ukończył liceum ogólnokształcące. W 1995 r. zdał maturę. Sakrament bierzmowania przyjął 10 maja 1990 r. w parafii św. Brunona w Giżycku z rąk bp. Józefa Wysockiego. Przyjął imię Jan.

Udzielał się przy parafii Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku. Pełnił tam posługę lektora i animatora młodszych ministrantów. Należał również do Ruchu Światło-Życie i brał udział w pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę (warmińskich i ełckich). Na pielgrzymkowych szlakach posługiwał jako porządkowy, animator śpiewu i liturgii. Br. Paweł dwukrotnie brał udział w Olimpiadach Teologicznych, na których został wyróżniony. Warto wspomnieć, że angażował się w pomoc przy budowie nowego kościoła parafialnego.

Zafascynowany osobą św. Franciszka, podjął drogę powołania zakonnego. Do postulatu został przyjęty 16 czerwca 1995 r. i z dniem 1 września tego roku rozpoczął pierwszy etap formacji w Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Kolejnym krokiem był nowicjat w Nowym Mieście nad Pilicą. Po jego zakończeniu złożył pierwszą profesję zakonną. Stało się to 8 września 1997 r.

W czasie studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie na Poczekajce zaangażował się w pracę z dziećmi w „Domu Ciepła”. Był uzdolniony artystycznie. Prowadził tam grupę teatralną, a jego spektakle (np. „Opowieść wigilijna”) przyciągały wielu widzów.

Współbracia wspominają br. Pawła, jako człowieka o wyjątkowej wrażliwości. Był oddany Bogu na modlitwie, w pomocy drugiemu człowiekowi, a szczególnie ludziom ubogim. Już w seminarium interesował się misjami, współorganizując dni misyjne. Uczył się języka francuskiego.

Profesję wieczystą złożył 13 stycznia 2002 r. w Lublinie na ręce br. Piotra Stasińskiego, prowincjała. W Olsztynie, 3 marca 2002 r. przyjął święcenia diakonatu przez posługę arcybiskupa warmińskiego Edmunda Piszcza. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2003 r. w Łomży z rąk biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. Łomża była jego pierwszym po święceniach miejscem pracy i życia.

W czerwca 2006 r. Br. Paweł otrzymał zgodę na wyjazd do Gabonu, po wcześniejszym przygotowaniu w Centrum Misyjnym w Warszawie, rozpoczął swoją przygodę z Afryką. Pracował w parafii Ntoum w Gabonie.

To miejsce stało się również ostatnim w jego historii życia zakonnego. Zmarł nagle, po krótkim pobycie w szpitalu w klinice w Libreville 26 czerwca 2014 r., w czwartek o godz. 4.15. Miał niespełna 38 lat, 17 lat życia zakonnego i 11 lat kapłaństwa. Został pochowany w Ntoum, gdzie był proboszczem.

br. Krzysztof Przybylski

[Best_Wordpress_Gallery id="22" gal_title="Br. Paweł"]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cart linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram