KUPUJĄC U NAS, WSPIERACIE MISJE W RÓŻNYCH KRAJACH

21 kwietnia, 2018

WSPOMNIENIE O. FRANCISZKA PIETRUCHA MISJONARZA GWATEMALI

Franciszek Pietruch urodził się w Starej Wsi, gmina Grybów, powiat Nowy Sącz, obecnie województwo małopolskie, diecezja tarnowska, w dniu 12 lutego 1948 r. Rodzicami byli Józef Pietruch i Stanisława z domu Stelmach. Ochrzczony w parafii Narodzenia NMP w Krużlowej 22 lutego 1948 r.

Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Rybniku egzaminem maturalnym, pracował jako konduktor rewizyjny w PKP.

Został przyjęty do Warszawskiej Prowincji kapucynów. Wcześniej, jego siostra Stefania, wstąpiła do honorackiego ukrytego Zgromadzenia Sług Jezusa. Po ukończeniu nowicjatu złożył pierwszą profesję 15 sierpnia 1973 r. w Zakroczymiu. Podczas studiów seminaryjnych w dniu 9 maja 1974 r. przyjął posługę lektoratu, a 27 kwietnia 1975 r. posługę akolitatu. Profesję wieczystą na ręce o. Pacyfika Dydycza złożył 26 września 1976 r. w Lublinie, tego samego dnia przyjął święcenia diakonatu z rąk bp. Zygmunta Kamińskiego. Święcenia prezbiteratu przyjął 11 czerwca 1977 r. z rąk biskupa Edmunda Ilcewicza.

Po święceniach rozpoczął pracę w Łomży, jako wikariusz naszej parafii M.B. Bolesnej.

Od 1978 r. pełnił obowiązki katechety i duszpasterza młodzieży w Białej Podlaskiej. W piśmie z 3 sierpnia 1979 r. zwrócił się do Prowincjała o wysłanie na misje do Gwatemali, na co otrzymał odpowiedź pozytywną i radę, aby zaczął przygotowywać się do wyjazdu. W tym celu o. Franciszek prosił, aby przenieść go do innego klasztoru, gdyż obowiązki duszpasterskie w Białej Podlaskiej nie pozwalają mu na spokojne przygotowanie i naukę hiszpańskiego. Prowincjał zadecydował o pozostawieniu go w Białej. W dniach 26-31 maja 1980 r. w Niepokalanowie wziął udział w kursie przygotowawczym dla księży i sióstr wyjeżdżających na misje. W październiku 1980 r. wyjechał do Gwatemali, zatrzymując się po drodze w naszym klasztorze w Oak Ridge w Stanach Zjednoczonych. Podjął pracę w Quezaltepeque i potem w Chiquimuli, gdzie spędził właściwe całe swoje życie zakonne. Szczegółowo opisywał swoją pracę w listach, które co dwa tygodnie przysyłał do Prowincjała. Zachowała się bogata korespondencja o. Franciszka z kolejnymi prowincjałami, w której opisuje swoje przeżycia i prace misyjne w Ameryce Środkowej, gdzie spędził 31 lat swojego życia.

W 2012 r. wrócił do Polski i otrzymał obediencję na 19 stycznia 2012 r. do Łomży.

Od 5 grudnia 2013 r. pracował w Lublinie, przy Krakowskim Przedmieściu, a ostatnie dni swojego życia spędził w Zakroczymiu, gdzie zmarł nagle na zawał serca 6 kwietnia 2018 r. Pochowany na cmentarzu w Zakroczymiu 10 kwietnia 2018 r.

WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ MU DAĆ PANIE…

 

[Best_Wordpress_Gallery id="32" gal_title="WSPOMNIENIE O. FRANCISZKA PIETRUCHA MISJONARZA GWATEMALI"]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cart linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram